The Hi-Point 1095TS Carbine is chambered in the powerful and versatile 10mm and features a polymer skeletonized stock and 17.5" threaded barrel. Equipped with a 10 round magazine and attachment points for optics and accessories the 1095TS is a modern pistol caliber carbine at a bargain price.
Hi-Point's 1095TS 10mm carbine features an all-weather, polymer skeletonized stock with an internal recoil buffer, multiple Weaver-style rails, a sling, swivels, and scope base. The 1095TS includes a quick on/off thumb safety, grip-mounted clip release, last round lock open feature, and fully adjustable sights (post front, peep rear). The 1095TS carbine has a 17.5" barrel with .57x28 muzzle threads. Hi-Point carbines are P rated and accept all factory ammunition. This model has a black stock with raised, soft rubber cheekpiece, a flat black receiver shroud, a black metal finish and includes a 10-round magazine.
- Brand: Hi-Point
- Category: Semi Auto Rifles
- Caliber: 10mm
- Model: 1095TS
- Series: Carbine
- Action: Semi-Automatic
- Sights: Adjustable, Post Front, Peep Rear
- Capacity: 10 1
- Muzzle Threaded: .57"x28 tpi
- Hand: Right
- Metal Finish: Black
- OAL: 32"
- Receiver Material: Steel
- Safety: Manual
- Stock Description: Polymer Skeleton Black
- Trigger: Standard
- Weight: 7 lbs
- Barrel Length: 17.5"
Specifications
| Caliber | 10MM AUTO |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Adj Post Front/Peep Rear |
| OAL | 32" |
| Weight | 7 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Description | All Weather Molded |
| Barrel Length Range | 17" to 17.99" |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Capacity | 10+1 |
| Safety | Thumb |
| Metal Finish | Black |
| Trigger | Standard |
| Muzzle | Threaded |
| Receiver Material | Steel |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 17.50" |
| Brand | Hi-Point |