The Hi-Point YEET CANNON G1 features a polymer frame with a black powder coat finish. This firearm is chambered in 9mm+P and comes standard with an 8 round magazine. Features a 3.5 inch barrel and a manual safety. Each slide is laser engraved with "YEET CANNON G1" above the roll mark.
Hi-Point offers affordably-priced semi-automatic handguns in a range of the most popular calibers. Each is sized to assure a firm, comfortable grip and exceptional recoil control, and includes Hi-Point’s lifetime unconditional warranty. Hi-Point handguns are P rated and accept all factory ammunition.
- Brand: Hi-Point
- Model: Yeet Cannon G1
- Caliber: 9mm Luger
- Capacity: 8+1
- Action: DAO
- Frame Finish: Black
- OAL: 6.75"
- Frame Material: Polymer
- Slide Finish: Black
- Slide Material: Steel
- Slide Description: Serrated Black Steel with Engraving
- Grips: Black Polymer
- Sight Configuration: 3-Dot Adjustable
- Rating: +P
- Safety: Manual Thumb
- Barrel Length: 3.50"
Specifications
| Caliber | 9MM LUGER |
| Weight | 29 oz |
| Action | DAO |
| Barrel Length Range | 3.00" to 3.99" |
| Capacity | 8+1 |
| Frame Finish | Black |
| Safety | Thumb |
| Grips | Black Polymer |
| Sight Configuration | 3-Dot |
| Slide Description | Serrated w/Engraving |
| Sight Style | Adjustable |
| Frame Material | Polymer |
| Barrel Length | 3.50" |
| Brand | Hi-Point |