The Hi Point Model C9 provides a durable handgun design with reliable performance. It comes chambered in 9mm with a 3.5 inch barrel. Features include a manual safety, adjustable sights, and an 8 round magazine.
Hi-Point CP 9mm Luger pistol is constructed of a high-impact polymer frame and grips. Features 3-dot adjustable sights; integral compensated barrel; +P rated; last round lock open, magazine disconnect safety, quick on/off thumb safety. Includes trigger lock and extra peep sight. Includes hard case, knife, peep sight and trigger lock.
- Brand: Hi-Point
- Category: Pistols
- Caliber: 9mm Luger
- Model: Model C9
- Capacity: 8+1
- Action: DAO
- Frame Finish: Black
- OAL: 6.75"
- Frame Material: Polymer
- Hand: Right
- Sight Style: Adjustable
- Slide Finish: Black
- Slide Material: Steel
- Slide Description: Serrated Black Steel
- Grips: Black Polymer
- Sight Configuration: 3-Dot
- Case Type: Hard
- Includes: Hard Case / Kershaw Knife
- Safety: Manual Thumb
- Barrel Length: 3.50"
- Max Capacity: 8
- Weight: 29 oz
- Frame Description: Black Polymer
Specifications
| Caliber | 9MM LUGER |
| Weight | 29 oz |
| Action | SAO |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Capacity | 8+1 |
| Frame Finish | Black |
| Safety | Magazine/Thumb |
| Grips | Black Polymer |
| Sight Configuration | 3-Dot |
| Slide Description | Serrated |
| Sight Style | Adjustable |
| Case Type | Hard |
| TYPE | Pistol |
| Frame Material | Polymer |
| Barrel Length | 3.50" |
| Brand | Hi-Point |