The Hi-Point C-9 is a +P rated 9mm pistol with a 3.5 inch barrel. Features include 3-Dot adjustable sights, high-impact polymer frame, magazine disconnect safety, a hard case and one 8 round magazine.
Hi-Point American-made handgun has a high-impact polymer frame with high-impact grips with a durable, attractive easy-grip finish which assures a firm, comfortable grip and exceptional recoil control. It features a quick on/off thumb safety, magazine disconnect safety and last round lock open feature; adjustable 3-dot sights; +P rated and accept all factory ammunition. Includes magazine, MTM hard case and Tuff 1 rubber grip sleeve.
- Brand: Hi-Point
- Model: C-9
- Caliber: 9mm Luger
- Type: Pistol
- Frame Finish: Black
- Action: DAO
- Slide Description: Black
- Capacity: 8
- Case Type: Hard
- Frame Material: Polymer
- Grips: Black Polymer
- OAL: 6.75"
- Safety: Manual
- Sight Configuration: 3-Dot
- Weight: 29 oz
- Barrel Length: 3.5"
Specifications
| Caliber | 9MM LUGER |
| Weight | 29.00 oz |
| Action | DAO |
| Barrel Length Range | 3.00" to 3.99" |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |
| Capacity | 8+1 |
| Frame Finish | Black |
| Safety | Thumb |
| Grips | Black Plastic |
| Sight Configuration | 3-Dot |
| Slide Description | Serrated |
| Sight Style | Adjustable |
| Case Type | Hard |
| TYPE | Pistol |
| Frame Material | Polymer |
| Barrel Length | 3.50" |
| Brand | Hi-Point |