Hi-Point's 995TS 9mm carbine has an all-weather, polymer skeletonized stock with an internal recoil buffer, multiple Weaver-style rails, a sling, swivels, and scope base. It has a quick on/off thumb safety, grip-mounted clip release, last round lock open feature, and fully adjustable sights (post front, peep rear). The 995TS carbine has a 16.5" barrel for an OAL of 31". Hi-Point produces affordable, American-made firearms featuring 100% American parts and assembly. Hi-Point carbines are +P rated and accept all factory ammunition. This model features a forward folding grip, weapon-mounted flashlight, and a laser. It has a black stock with black metal finish and includes a 10-round magazine. (The mag is not compatible with C9)
| Manufacturer | Hi-point |
| Pricing Unit | GN |
| Model | 995TS |
| UPC | 752334099938 |
| SKU | 995FGFLLAZTS |
| Width | 8.4000 |
| Length | 32.8000 |
| Height | 2.5000 |
| Weight | 9.2000 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Action | Semi-Auto |
| Sights | Y |
| Barrel Length | 16.50" |
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length In Inches | 16.5000 |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Checkering | N |
| Detachable Magazine | Y |
| Dimension | 2.45 X 8.60 X 32.50 |
| Grips | Black Polymer |
| Hand | Right |
| Hinged Floorplate | N |
| Magazine Capacity | 10.0000 |
| Metal Color | N |
| Metal Finish | COLORED |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Muzzle | No Muzzle Device |
| Oal | 31" |
| Overall Length In Inches | 31.0000 |
| Rate Of Twist | 1:9" |
| Receiver Finish | Black |
| Receiver Material | Steel |
| Recoil Pad | N |
| Safety | Manual |
| Series | Carbine |
| Similar Items | RIT9MM |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Description | All Weather Molded |
| Stock Finish | Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Swivel Studs | Y |
| Trigger | Standard |
| Type Action | SEMI-AUTOMATIC |
| Weight | 6.25 lbs |
| Weight In Pounds | 6.25 |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
Specifications
| Caliber | 9MM LUGER |
| Hand | Right |
| Sights | Adjustable Post Front/Peep Rear |
| OAL | 31" |
| Weight | 6.25 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Description | All Weather Molded |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Capacity | 10+1 |
| Safety | Manual Thumb |
| Metal Finish | Black |
| Trigger | Standard |
| Muzzle | No Muzzle Device |
| Receiver Material | Steel |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16.50" |
| Brand | Hi-Point |