Hi-Point produces affordable, American-made firearms featuring 100% American parts and assembly. The Hi-Point CF380 features a 3.5" barrel chambered for .380 ACP, manual thumb safety, a black chrome slide, 3-dot sights, and one 8 round magazine. This model comes with a metal lockbox
- Brand: Hi-Point
- Model: CF380
- Category: Pistols
- Series: Home Security Package
- Caliber: 380 ACP
- Capacity: 8+1
- Action: DAO
- Frame Finish: Black
- OAL 6.75"
- Frame Material Polymer
- Hand Right
- Sight Style Adjustable
- Slide Finish Black with Chrome Accent
- Slide Material Steel
- Slide Description Serrated Black Steel with Chrome Line
- Grips Black Polymer
- Sight Configuration 3-Dot Adjustable
- Includes Lock Box
- Safety Manual Thumb
- Barrel Length 3.50"
- Weight 29 oz
- Frame Description Black Polymer
Specifications
| Caliber | 380 ACP |
| Weight | 29 oz |
| Action | DAO |
| Barrel Length Range | 3.00" to 3.99" |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |
| Capacity | 8+1 |
| Frame Finish | Black |
| Safety | Manual Thumb |
| Grips | Black Polymer |
| Sight Configuration | 3-Dot |
| Slide Description | Serrated |
| Sight Style | Adjustable |
| Case Type | Lock Box |
| TYPE | Pistol |
| Frame Material | Polymer |
| Barrel Length | 3.50" |
| Brand | Hi-Point |