The Hi-Point C9 delivers good performance and consistency with a reliable and durable pistol design. It comes chambered in 9mm with a 3.5 inch barrel. Features include adjustable sights, a thumb safety, and an 8 round magazine. This package include a security lock box
Hi-Point American-made handgun has a high-impact polymer frame with high-impact grips with a durable, attractive easy-grip finish which assures a firm, comfortable grip and exceptional recoil control. It features a quick on/off thumb safety, magazine disconnect safety and last round lock open feature; adjustable 3-dot sights; +P rated and accept all factory ammunition. Includes rear peep sight and trigger lock. The Home Security Package combines the 9mm pistol with a strong and secure lock box. Constructed of heavy-duty overlap pry-resistant, 18-gauge powder coated steel, the lock box is fitted with a half-inch memory foam liner. It includes a cable and matched number keys.
- Brand: Hi-Point
- Model: C9
- Series: Home Security Package
- Category: Pistols
- Caliber: 9mm Luger
- Capacity: 8+1
- Action: DAO
- Frame Finish: Black
- OAL: 6.75"
- Frame Material: Polymer
- Hand: Right
- Sight Style: Adjustable
- Slide Finish: Black
- Slide Material: Steel
- Slide Description: Serrated Black Steel
- Grips: Black Polymer
- Sight Configuration: 3-Dot Adjustable
- Includes: Lock Box
- Safety: Manual Thumb
- Barrel Length: 3.50"
- Weight: 29 oz
- Frame Description: Black Polymer
Specifications
| Caliber | 9MM LUGER |
| Weight | 29 oz |
| Action | DAO |
| Barrel Length Range | 3.00" to 3.99" |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |
| Capacity | 8+1 |
| Frame Finish | Black |
| Safety | Manual Thumb |
| Grips | Black Polymer |
| Sight Configuration | 3-Dot |
| Slide Description | Serrated |
| Sight Style | Adjustable |
| Case Type | Lock Box |
| TYPE | Pistol |
| Frame Material | Polymer |
| Barrel Length | 3.50" |
| Brand | Hi-Point |