Hi-Point's 4095TS 40 S&W carbine has an all-weather, polymer skeletonized stock with an internal recoil buffer, multiple Weaver-style rails, a sling, swivels, and scope base. It has a quick on/off thumb safety, grip-mounted clip release, last round lock open feature, and fully adjustable sights (post front, peep rear). The 4095TS carbine has a 17.5" barrel for an OAL of 32". Hi-Point produces affordable, American-made firearms featuring 100% American parts and assembly. Hi-Point carbines are +P rated and accept all factory ammunition. This model features a 4x32 scope. It has a black stock with black metal finish and includes a 10-round magazine. (The mag is interchangeable with JCHP40 handgun)
| Capacity | 10 |
|---|---|
| Condition | New in Box |
| Finish Per Color | Black |
| Manufacturer | Hi-Point Firearms |
| Manufacturer Part Number | 4095TS4X25 |
| Model | Hi-Point 4095TS Carbine - Target Stock |
| Type | Semi Auto Rifles - Tactical |
| UPC | 752334401038 |
Specifications
| Caliber | 40 S&W |
| Hand | Right |
| Sights | Adjustable Post Front/Peep Rear |
| OAL | 32" |
| Weight | 7 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Description | All Weather Molded |
| Barrel Length Range | 17" to 17.99" |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Capacity | 10+1 |
| Safety | Manual Thumb |
| Metal Finish | Black |
| Trigger | Standard |
| Muzzle | No Muzzle Device |
| Receiver Material | Steel |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 17.50" |
| Brand | Hi-Point |