CALIRFORNIA COMPLIANT
Hi-Point's 4595TS Carbine has features an all-weather, polymer skeletonized stock with an internal recoil buffer and sling swivels. The receiver utilizes Weaver-style rail, scope base, and fully adjustable sight. It has a quick on/off thumb safety, grip-mounted clip release, last round lock open feature. This CA compliant model has a 17.5" barrel, black metal finish, and a 9-round magazine. (The mag is interchangeable with JHP45 handgun)
| Manufacturer | Hi-point |
| Pricing Unit | GN |
| Model | 4595TS |
| UPC | 752334900258 |
| SKU | 4595TSCA |
| Width | 8.5000 |
| Length | 34.0000 |
| Height | 2.5000 |
| Weight | 8.8000 |
| Action | Semi-Automatic |
| Barrel Length | 17.5" |
| Caliber | 45 ACP |
| Capacity | 9Rd |
| Description | CA Compliant Paddle Grip Installed |
| Finish/color | Matte |
| Grip Type | CA Compliant Paddle Grip/Target |
| Type | Carbine |
Specifications
| Caliber | 45 ACP |
| Hand | Right |
| Sights | Adjustable Post Front/Peep Rear |
| OAL | 32" |
| Weight | 7 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Description | All Weather Molded |
| Barrel Length Range | 17" to 17.99" |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Capacity | 9+1 |
| Safety | Manual Thumb |
| Metal Finish | Black |
| Receiver Material | Steel |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 17.50" |
| Brand | Hi-Point |