The Big Bore features a 5.5" barrel with a blue finish and is fitted with attractive one-piece cocobolo grips. The action features a frame mounted inertia firing pin and transfer bar for added protection. It is ideal for the exciting sport of Western Action Shooting, the Big Bore Rough Rider embodies the flavor of the Old West but will also serve anyone who wants an accurate and reliable sidearm for other outdoor activities.
| Manufacturer | Heritage Manufacturing |
| Pricing Unit | GN |
| Model | Rough Rider |
| UPC | 727962509616 |
| SKU | RR357B5 |
| Width | 5.5000 |
| Length | 12.0000 |
| Height | 2.0000 |
| Weight | 2.9500 |
| Caliber | 357 Mag |
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 5.5" |
| Sights | Fixed Sights |
| Barrel Description | 5 1/2" |
| Finish | Blue |
| Frame Material | ALLOY |
| Grip Type | Cocobolo |
| Safety | Thumb/Hammer |
| Series | Big Bore |
| Stock | Alloy Frame / Cocobolo Grips |
| Weight | 41.10 oz |
Specifications
| Caliber | 357 MAG |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |
| OAL | 10.20" |
| Weight | 41.10 oz |
| Action | SAO |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Capacity | 6 |
| Grips | Cocobolo |
| Frame Description | Black |
| Hammer Style | Exposed |
| Frame Size | Medium |
| Cylinder Finish | Black |
| Barrel Finish | Black |
| TYPE | Revolver |
| Barrel Length | 5.50" |
| Brand | Heritage Mfg |