The Rough Rider maintains much of the look and feel of the Legendary Single Action Army Revolver, only in a scaled down version. Chambered for the .22 LR and .22 Magnum cartridges. The Rough Rider's cylinder lock up is tight and the perfect timing of the action makes for a handgun that will put its shots where you want 'em. The machined barrel is micro-threaded and inserted into the frame for the optimal barrel/cylinder gap to give you maximum ammunition performance. A hammer block in the recoil shield provides extra protection and has a red dot indicator that lets you know when the gun is ready for action.
- Category : Revolvers
- Type : Revolver
- Action : Single
- Caliber : 22 Long Rifle/22 Winchester Magnum Rimfire (WMR)
- Barrel Length : 6.5"
- Capacity : 6
- Hammer Style : Spurred
- Grips : Camo Laminate
- Sights : Fixed Front, Notched Rear
- Weight : 33.4 oz
- Frame Description : Black
Specifications
| Caliber | 22 LR |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |
| OAL | 11.79" |
| Weight | 33.40 oz |
| Action | SAO |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Capacity | 6 |
| Grips | Camo Laminate |
| Frame Description | Zinc Alloy Frame |
| Hammer Style | Exposed |
| Frame Size | Standard |
| Cylinder Finish | Black Satin |
| Barrel Finish | Black Satin |
| Includes | Cylinder |
| TYPE | Revolver |
| Barrel Length | 6.50" |
| Brand | Heritage Mfg |