This Rough Rider revolver is chambered in .22 LR / .22 WMR with both cylinders included. It features a satin black finish, 6 round capacity, camo green laminate grips, and fixed front/notched rear sights
Manufactured with state of the art precision machinery, this historical revolver is more accurate and reliable. The Rough Rider locks up securely and has perfect timing to provide you with optimum accuracy. No short cuts are taken. The Rough Rider barrel is machined, micro-threaded, then it is inserted into the frame at a controlled depth. This regulates the barrel to cylinder gap and provides you with maximum power. Frame mounted hammer block with red indicator for extra protection.
- Brand: Heritage Mfg
- Model: Rough Rider
- Category: Rimfire Revolvers
- Caliber: 22 LR
- Frame Finish: Satin
- Action: SAO
- Sights: Fixed Front, Notched Rear
- Capacity: 6rd
- Cylinder Material: Steel
- Cylinder Finish: Black Satin
- Frame Description: Black Satin Zamak
- Frame Material: Zamak
- Grips: Camo Laminate
- Hammer Style: Exposed
- Includes: .22 Mag Cylinder
- Max Capacity: 6
- Barrel Finish: Black Satin
- Barrel Length: 4.75"
Specifications
| Caliber | 22 LR |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |
| OAL | 10" |
| Weight | 33.40 oz |
| Action | SAO |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Capacity | 6 |
| Grips | Camo Laminate |
| Frame Description | Zamak Frame |
| Hammer Style | Exposed |
| Frame Size | Standard |
| Cylinder Finish | Black Satin |
| Barrel Finish | Black Satin |
| Includes | Cylinder |
| TYPE | Revolver |
| Barrel Length | 4.75" |
| Brand | Heritage Mfg |