The Rough Rider maintains much of the look and feel of the Legendary Single Action Army Revolver, only in a scaled down version. Chambered for the .22 LR and .22 Magnum cartridges. The Rough Rider's cylinder lock up is tight and the perfect timing of the action makes for a handgun that will put its shots where you want 'em. The machined barrel is micro-threaded and inserted into the frame for the optimal barrel/cylinder gap to give you maximum ammunition performance. A hammer block in the recoil shield provides extra protection and has a red dot indicator that lets you know when the gun is ready for action.
| Brand | Heritage |
|---|---|
| Weight | 3.0600 lbs |
| Dimensions | 10.50 × 5.50 × 2.00 in |
| Caliber/Gauge | 22 WMR |
| Barrel Length | 3.5" |
| Action | Revolver |
| Model | Rough Rider |
| UPC | 727962500132 |
| MPN | RR22MB3BHPRL |
Specifications
| Caliber | 22 LR |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |
| OAL | 9.50" |
| Weight | 29.30 oz |
| Action | SAO |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Capacity | 6 |
| Grips | Cocobolo Bird Head |
| Frame Description | Zinc Alloy Frame |
| Hammer Style | Exposed |
| Frame Size | Standard |
| Cylinder Finish | Black |
| Barrel Finish | Black |
| Includes | Cylinder |
| TYPE | Revolver |
| Barrel Length | 4.75" |
| Brand | Heritage Mfg |