The Heritage Rough Rider offers excellent reliability and consistency in a lightweight and durable revolver design. It comes chambered in .22LR with a 6.5 inch barrel. Features include Cocobolo grips, a notched rear sight, and a 9 round capacity.
- Brand: Heritage Mfg
- Model: Rough Rider
- Category: Revolvers
- Caliber: 22 LR
- Series: Small Bore
- Action: SAO
- Barrel Length Range: 6.00" to 6.99"
- Sights: Fixed Front, Notched Rear
- Capacity: 9
- Cylinder Finish: Blued
- Frame Description: Blued
- Grips: Cocobolo
- Hammer Style: Exposed
- OAL: 11.785"
- Weight: 32.5 oz
- Barrel Finish: Blued
- Barrel Length: 6.5"
Specifications
| Caliber | 22 LR |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |
| OAL | 11.78" |
| Weight | 32 oz |
| Action | SAO |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Capacity | 9 |
| Grips | Cocobolo |
| Frame Description | Zinc Alloy Frame |
| Hammer Style | Exposed |
| Cylinder Finish | Black |
| Barrel Finish | Black |
| TYPE | Revolver |
| Barrel Length | 6.50" |
| Brand | Heritage Mfg |