The Heritage Firearms Rough Rider delivers high performance, reliability, and accuracy. It comes chambered in .22 LR with a 6.50 inch barrel. Features include a fixed front and notched rear sight, an exposed hammer, a black pearl grip, and a 6 round capacity.
Born of the Traditions of the Old West, the Heritage Rough Rider maintains much of the look and feel of the Legendary Single Action Army Revolver, only in a scaled down version. The cylinder lock up is tight and the perfect timing of the action makes for a handgun that will put its shots where you want 'em. The machined barrel is micro-threaded, and inserted into the frame for the optimal barrel/cylinder gap to give you maximum ammunition performance.
- Brand: Heritage Mfg
- Model: Rough Rider
- Category: Rimfire Revolvers
- Caliber: 22 LR
- Frame Finish: Black
- Action: SAO
- Barrel Length Range: 6" to 6.99"
- Sights: Fixed Front, Notched Rear
- Capacity: 6rd
- Cylinder Material: Steel
- Cylinder Finish: Silver
- Frame Description: Black Zamak
- Frame Material: Zamak
- Grips: Black Pearl
- Hammer Style: Exposed
- Max Capacity: 6
- OAL: 11.78"
- Safety: Thumb, Hammer
- Weight: 33.40 oz
- Barrel Finish: Black
- Barrel Length: 6.50"
Specifications
| Caliber | 22 LR |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |
| OAL | 11.78" |
| Weight | 33.40 oz |
| Action | SAO |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Capacity | 6 |
| Grips | Black Pearl |
| Frame Description | Zinc Alloy Frame |
| Hammer Style | Exposed |
| Cylinder Finish | Matte Stainless |
| Barrel Finish | Black Oxide |
| TYPE | Revolver |
| Barrel Length | 6.50" |
| Brand | Heritage Mfg |