The Heritage Firearms Rough Rider delivers high performance and good accuracy in a reliable and durable revolver design. It is chambered in .22LR, has a 4.75-inch barrel, and can hold 9 rounds. With a color case hardened finish, it features an exposed hammer, a fixed front sight, and a notched rear sight
- Brand: Heritage Mfg
- Model: Rough Rider
- Category: Rimfire Revolvers
- Caliber: 22 LR
- Frame Finish: Simulated Color Case Hardened
- Action: SAO
- Sights: Fixed Front, Notched Rear
- Capacity: 9rd
- Cylinder Material: Steel
- Cylinder Finish: Black
- Frame Description: Simulated Color Case Hardened Zamak
- Frame Material: Zamak
- Grips: Cocobolo
- Hammer Style: Exposed
- Safety: Thumb, Hammer
- Barrel Finish: Black
- Barrel Length: 4.75"
Specifications
| Caliber | 22 LR |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |
| OAL | 10.03" |
| Weight | 29.80 oz |
| Action | SAO |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Capacity | 9 |
| Grips | Cocobolo |
| Frame Description | Zinc Alloy Frame |
| Hammer Style | Exposed |
| Cylinder Finish | Black |
| Barrel Finish | Black |
| TYPE | Revolver |
| Barrel Length | 4.75" |
| Brand | Heritage Mfg |