The Heritage Firearms Rough Rider has the look and feel of the traditional army revolver. It is chambered in 22 LR, has a 4.75-inch barrel, and can hold 6 rounds. With a black cylinder, this revolver features a color case hardened Zamak frame, Cocobolo grips, and an exposed hammer.
- Category: Rimfire Revolvers
- Caliber: 22 LR
- Frame Finish: Black
- Action: SAO
- Sights: Fixed Front, Notched Rear
- Capacity: 6rd
- Cylinder Material: Steel
- Cylinder Finish: Black
- Frame Description: Simulated Color Case Hardened Zamak
- Frame Material: Zamak
- Grips: Cocobolo
- Hammer Style: Exposed
- Safety: Thumb, Hammer
- Barrel Finish: Black
- Barrel Length: 4.75
Specifications
| Caliber | 22 LR |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |
| OAL | 10.03" |
| Weight | 30.10 oz |
| Action | SAO |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Capacity | 6 |
| Grips | Camo Laminate |
| Frame Description | Zinc Alloy Frame |
| Hammer Style | Exposed |
| Cylinder Finish | Black Oxide |
| Barrel Finish | Black Oxide |
| TYPE | Revolver |
| Barrel Length | 4.75" |
| Brand | Heritage Mfg |