The Heritage Firearms Rough Rider delivers high performance and good accuracy in a reliable and durable revolver design. It is chambered in .22 LR/.22 WMR, has a 6.5-inch barrel, and holds 6 rounds. Finished in black, this revolver features a fixed front sight, a notched rear sight, and has cocobolo grips.
- Brand: Heritage Mfg
- Model: Rough Rider
- Category: Rimfire Revolvers
- Caliber: 22 LR/.22 WMR
- Frame Finish: Black
- Action: SAO
- Barrel Length Range: 6" to 6.99"
- Sights: Fixed Front, Notched Rear
- Capacity: 6rd
- Cylinder Material: Steel
- Cylinder Finish: Black
- Frame Description: Black Zamak
- Frame Material: Zamak
- Grips: Cocobolo
- Hammer Style: Exposed
- Includes: Cylinder
- Safety: Thumb, Hammer
- Barrel Finish: Black
- Barrel Length: 6.50"
Specifications
| Caliber | 22 LR |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |
| OAL | 11.79" |
| Weight | 33.40 oz |
| Action | SAO |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Capacity | 6 |
| Grips | Cocobolo |
| Frame Description | Zinc Alloy Frame |
| Hammer Style | Exposed |
| Frame Size | Standard |
| Cylinder Finish | Black |
| Barrel Finish | Black |
| Includes | Cylinder |
| TYPE | Revolver |
| Barrel Length | 6.50" |
| Brand | Heritage Mfg |