The Rough Rider maintains much of the look and feel of the Legendary Single Action Army Revolver, only in a scaled down version. Chambered for the .22 LR and .22 Magnum cartridges. The Rough Rider's cylinder lock up is tight and the perfect timing of the action makes for a handgun that will put its shots where you want 'em. The machined barrel is micro-threaded and inserted into the frame for the optimal barrel/cylinder gap to give you maximum ammunition performance. A hammer block in the recoil shield provides extra protection and has a red dot indicator that lets you know when the gun is ready for action.
- Manufacturer: Heritage
- Model: Rough Rider
- Caliber: 22 LR/.22 Magnum
- Barrel Length: 16"
- Action: SAO
- Sights: Adjustable
- Capacity: 6
- Cylinder Finish: Black
- Frame Description: Black
- Grips: Cocobolo
- Hammer Style: Exposed
- Includes: 22 WMR Cylinder
- OAL: 21.37"
- Safety: Thumb / Hammer
- Weight: 45.28 oz
- Barrel Finish: Black
Specifications
| Caliber | 22 LR |
| Sights | Adjustable Front & Rear |
| OAL | 21.37" |
| Weight | 45.28 oz |
| Action | SAO |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Capacity | 6 |
| Grips | Cocobolo |
| Frame Description | Zamak Frame |
| Hammer Style | Exposed |
| Cylinder Finish | Black |
| Barrel Finish | Black |
| Includes | Cylinder |
| TYPE | Revolver |
| Barrel Length | 16" |
| Brand | Heritage Mfg |