The Heritage Firearms Rough Rider delivers high performance, reliability, and accuracy. It comes chambered in .22 LR/.22 Mag with a 9 inch barrel. Features include adjustable sights, a cocobolo grip, a .22 Mag cylinder, and a 6 round capacity.
The Rough Rider maintains much of the look and feel of the Legendary Single Action Army Revolver, only in a scaled down version. Chambered for the .22 LR and .22 Magnum cartridges. The Rough Rider's cylinder lock up is tight and the perfect timing of the action makes for a handgun that will put its shots where you want 'em. The machined barrel is micro-threaded and inserted into the frame for the optimal barrel/cylinder gap to give you maximum ammunition performance. A hammer block in the recoil shield provides extra protection and has a red dot indicator that lets you know when the gun is ready for action.
- Brand: Heritage Mfg
- Category: Rimfire Revolvers
- Caliber: 22 LR
- Model: Rough Rider
- Capacity: 6rd
- Action: SAO
- Frame Finish: Black
- OAL: 14.29"
- Frame Material: Zamak
- Sights: Adjustable Front & Rear
- Barrel Finish: Black
- Grips: Cocobolo
- Cylinder Material: Steel
- Cylinder Finish: Black
- Includes: Cylinder
- Safety: Thumb, Hammer
- Barrel Length: 9"
- Max Capacity: 6
- Weight: 33.40 oz
- Frame Description: Black Zamak
- Hammer Style: Exposed
Specifications
| Caliber | 22 LR |
| Sights | Adj Front & Rear |
| OAL | 14.29" |
| Weight | 33.40 oz |
| Action | SAO |
| Barrel Length Range | 9" to 9.99" |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Capacity | 6 |
| Grips | Cocobolo |
| Frame Description | Zinc Alloy Frame |
| Hammer Style | Exposed |
| Frame Size | Standard |
| Cylinder Finish | Black |
| Barrel Finish | Black |
| Includes | Cylinder |
| TYPE | Revolver |
| Barrel Length | 9" |
| Brand | Heritage Mfg |