The Rough Rider maintains much of the look and feel of the Legendary Single Action Army Revolver, only in a scaled down version. Chambered for the .22 LR and .22 Magnum cartridges. The Rough Rider's cylinder lock up is tight and the perfect timing of the action makes for a handgun that will put its shots where you want 'em. The machined barrel is micro-threaded and inserted into the frame for the optimal barrel/cylinder gap to give you maximum ammunition performance. A hammer block in the recoil shield provides extra protection and has a red dot indicator that lets you know when the gun is ready for action.
- Brand: Heritage Mfg
- Model: Rough Rider
- Category: Rimfire Revolvers
- Caliber: 22 LR
- Frame Finish: Black
- Action: SAO
- Barrel Length Range: 3" to 3.99"
- Sights: Fixed Front, Notched Rear
- Capacity: 6rd
- Cylinder Material: Steel
- Cylinder Finish: Black
- Frame Description: Black Zamak
- Frame Material: Zamak
- Grips: Pink Pearl
- Hammer Style: Exposed
- Includes: Cylinder
- Max Capacity: 6
- OAL: 8.78"
- Safety: Thumb, Hammer
- Weight: 28 oz
- Barrel Finish: Black
- Barrel Length: 3.50"
Specifications
| Caliber | 22 LR |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |
| OAL | 8.78" |
| Weight | 28 oz |
| Action | SAO |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Capacity | 6 |
| Grips | Pink Pearl |
| Frame Description | Zinc Alloy Frame |
| Hammer Style | Exposed |
| Frame Size | Standard |
| Cylinder Finish | Black |
| Barrel Finish | Black |
| Includes | Cylinder |
| TYPE | Revolver |
| Barrel Length | 3.50" |
| Brand | Heritage Mfg |