The Heritage Rough Rider offers excellent reliability and consistency in a lightweight and durable revolver design. It comes chambered in .22LR with a 16-inch barrel. Features include red Cocobolo grips, a notched rear sight, and a 6 round capacity.
Born of the traditions of the Old West, the Rough Rider maintains much of the look and feel of the legendary Single Action Army revolver, only in a scaled down version. Chambered for the .22LR cartridges, the Rough Rider is manufactured using state-of-the-art precision machinery that assures its accuracy and reliability. The cylinder lock-up is tight and the perfect timing of the action makes for a handgun that will put its shots where you want 'em.
- Brand: Heritage Mfg
- Model: Rough Rider
- Category: Revolvers
- Caliber: 22 LR
- Type: Revolver
- Action: SAO
- Sights: Fixed Front, Notched Rear
- Capacity: 6
- Cylinder Finish: Blued
- Frame Description: Blued Aluminum
- Grips: Cocobolo
- Hammer Style: Exposed
- OAL: 21.30"
- Barrel Finish: Blued
- Barrel Length: 16"
Specifications
| Caliber | 22 LR |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |
| OAL | 21.37" |
| Weight | 45.28 oz |
| Action | SAO |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Capacity | 6 |
| Grips | Cocobolo |
| Frame Description | Zinc Alloy Frame |
| Hammer Style | Exposed |
| Cylinder Finish | Black |
| Barrel Finish | Black |
| TYPE | Revolver |
| Barrel Length | 16" |
| Brand | Heritage Mfg |