Accurate and handy, the Henry Single Shot Slug Barrel Shotgun is the elegant solution to hunting deer in shotgun-only areas. Utilizing the same familiar break-action as Henry's other single-shot shotguns, the barrel is fully rifled with a 1:35 twist rate to bring sabot and Brenneke slugs right on target. Aiming is easy under any lighting conditions with red fiber optic light pipe in the fully adjustable rear notch, and bright green fiber optic front sight post. For longer-range hits, this gun is drilled and tapped for a Weaver optic mount.
- Made in the USA
- Adjustable Sights
- Drilled and Tapped for Easy Scope Mounting
Henry Repeating Arms Single Shot, Lever Action Shotgun, 12 Gauge 3", 24" Barrel, Slug Barrel, Blued, Walnut Stock, 1 Round H015-12S
Specifications
| Model | SINGLE SHOT |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Henry Repeating Arms, Henry Repeating Arms |
| Color | Blue |
| Manufacturer Part # | H015-12S |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Action | Single Shot |
| Capacity | Single Shot |
| Chamber | 3" |
| Type of Barrel | Round |
| Stock | Walnut |
| Finish | Blued |
| Barrel Length | 24" |