The Heritage Coachwhip: Named after the Coachwhip snake because it is one of the fastest snakes in North America and the hammer gun is a fast-handling side by side.
- Case Hardened Finish
- Turkish Walnut
- Double Trigger
- Front Bead Sight
- Exposed Hammers
Heritage Coachwhip, Side-By-Side, 12 Gauge, 3" Chamber, 18" Barrel, Case Hardened Receiver, Blued Barrels, Turkish Walnut Stock, Bead Sight, 2 Round CW1218CH
Specifications
| Model | Coachwhip |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Heritage Mfg |
| Color | Case Hardened |
| Manufacturer Part # | CW1218CH |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Bead |
| Action | Side-By-Side |
| Capacity | 2 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Stock | Walnut |
| Finish | Case Hardened |
| Barrel Length | 18" |