The Crickett Youth Gen 2 is an exceptional firearm designed with young enthusiasts in mind. This .22 LR bolt-action rifle features a 16.1" blued barrel that accommodates one round at a time, reinforcing safe firearm handling while still providing an exciting shooting experience. The vibrant pink synthetic stock, complemented by a blued finish, makes it visually appealing for the young shooter. Also, this Crickett rifle is easily adjustable, making it suitable for the young shooter's growth and developing skills.
- Brand: Crickett
- Model: Youth Gen 2
- Category: Rifles
- Caliber: .22 LR
- Capacity: 1 round
- Stock Material: Synthetic
- Action: Bolt
- OAL: 30"
- Hand: Right
- Sights: Fixed Front / Adjustable Rear
- Size: Youth
- Barrel Finish: Blued
- Receiver Description: Steel
- Application: Target Shooting
- Includes: Scope, Mount, & Case
- Safety: Manual Thumb
- Stock Description: Pink Synthetic
- Barrel Description: 16.12"
- Length of Pull: 11.50"
- Receiver Finish: Blued
- Trigger: Single-Stage
- Weight: 3 lbs
- Stock Finish: Pink
Specifications
| Caliber | 22 LR |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Fixed Post Front/Adj Peep Rear |
| OAL | 30" |
| Weight | 3 lbs |
| Action | Bolt |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Single Shot |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 3 lbs to 3.99 lbs |
| Twist | 1:16" |
| Capacity | 1rd |
| Safety | Thumb |
| Metal Finish | Blued |
| Trigger | Single Stage |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Stock Finish Group | Pink |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16.12" |
| Brand | Crickett |