The Crickett Youth Gen 2 is an exceptional firearm designed with young enthusiasts in mind. This .22 LR bolt-action rifle features a 16.1" blued barrel that accommodates one round at a time, reinforcing safe firearm handling while still providing an exciting shooting experience. The black synthetic stock, complemented by a blued finish, makes it visually appealing for the young shooter. Also, this Crickett rifle is easily adjustable, making it suitable for the young shooter's growth and developing skills. Don't miss out on this exceptional deal - get the Crickett Youth Gen 2 for sale today!
- Brand: Crickett
- Model: Youth Gen 2
- Category: Rifles
- Caliber: .22 LR
- Capacity: 1 round
- Stock Material: Synthetic
- Action: Bolt
- OAL: 30"
- Hand: Right
- Sights: Fixed Front / Adjustable Rear
- Size: Youth
- Barrel Finish: Blued
- Receiver Description: Steel
- Application: Target Shooting
- Includes: Scope, Mount, & Case
- Safety: Manual Thumb
- Stock Description: Black Synthetic
- Barrel Description: 16.12"
- Length of Pull: 11.50"
- Receiver Finish: Blued
- Trigger: Single-Stage
- Weight: 3 lbs
- Stock Finish: Black
Specifications
| Caliber | 22 LR |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Fixed Front/Adj Rear |
| OAL | 30" |
| Weight | 3 lbs |
| Action | Bolt |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 3 lbs to 3.99 lbs |
| Twist | 1:16" |
| Capacity | 1rd |
| Safety | Firing Pin |
| Metal Finish | Blued |
| Trigger | Single Stage |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16.12" |
| Brand | Crickett |