The Crickett Youth Gen 2 Wood Laminate is an impressive bolt-action rifle specifically tailored to meet the needs of younger enthusiasts. Chambered in .22 LR, this rifle features a 16.5" blued barrel. Designed to balance usability with safety, the rifle features a single-round capacity. The wood laminate stock gives the Crickett Youth Gen 2 a classic and timeless look that's perfect for young shooters stepping into the world of firearms. Don't wait - get your Crickett Youth Gen 2 Wood Laminate for sale today while supplies last!
- Brand: Crickett
- Model: Youth Gen 2
- Category: Rifles
- Caliber: .22 LR
- Capacity: 1 round
- Stock Material: Wood Laminate
- Action: Bolt
- OAL: 30"
- Hand: Right
- Sights: Fixed Front / Adjustable Rear
- Size: Youth
- Barrel Finish: Blued
- Receiver Description: Steel
- Application: Target Shooting
- Safety: Manual Thumb
- Stock Description: Wood Laminate
- Barrel Description: 16.5"
- Length of Pull: 12.0"
- Receiver Finish: Blued
- Trigger: Single-Stage
- Weight: 3 lbs
- Stock Finish: Wood Laminate
Specifications
| Caliber | 22 LR |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Fixed Front/Adj Rear |
| OAL | 30" |
| Weight | 3 lbs |
| Action | Bolt |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 3 lbs to 3.99 lbs |
| Capacity | 1rd |
| Safety | Firing Pin |
| Metal Finish | Blued |
| Trigger | Single Stage |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Stock Finish Group | Green |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16.12" |
| Brand | Crickett |