The Crickett Youth rifle in .22 LR caliber is an excellent first firearm for the young enthusiast. This model features an American Flag & Amendment finish on its synthetic stock, creating an attractive yet practical tribute to our nation's heritage. The stainless steel barrel is 16.12" long, and the rifle operates with a single-shot bolt-action mechanism.
- Brand: Crickett
- Category: Rimfire Rifles
- Model: Youth
- Caliber: 22 LR
- Barrel Length: 16.12"
- Stock Material: Synthetic
- Action: Bolt
- Overall Length: 30"
- Hand: Right
- Sights: Fixed Front / Adjustable Rear
- Barrel Finish: Stainless Steel
- Magazine Type: None, Single Shot
- Capacity: 1
- Frame Material: Steel
- Safety: Firing Pin
- Weight: 3 lbs
- Stock Finish: American Flag & Amendment
- Receiver Finish: Blued
- Trigger: Single-Stage
- Length of Pull: 11.50"
- Size: Youth
- Application: Target Shooting
- Twist: 1:16"
- Max Capacity: 1
Specifications
| Caliber | 22 LR |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Fixed Front/Adj Rear |
| OAL | 30" |
| Weight | 3 lbs |
| Action | Bolt |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 3 lbs to 3.99 lbs |
| Twist | 1:16" |
| Capacity | 1rd |
| Safety | Firing Pin |
| Metal Finish | Stainless Steel |
| Trigger | Single Stage |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Stock Finish Group | American Flag |
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
| Barrel Length | 16.12" |
| Brand | Crickett |