The Crickett Youth Purple is a great starter .22 LR rifle designed with young and new shooters in mind. Its vibrant purple stock finish is perfect for adding a personal touch, while its compact size and lightweight design make it ideal for young learners. The Crickett Youth Purple is a perfect tool for teaching shooting fundamentals and safety to the next generation of firearm enthusiasts.
- Brand: Crickett
- Category: Rimfire Rifles
- Model: Youth
- Caliber: .22 LR
- Barrel Length: 16.12"
- Stock Material: Synthetic
- Action: Bolt
- Overall Length: 30"
- Hand: Right
- Sights: Fixed Front / Adj Rear
- Size: Youth
- Barrel Finish: Blued
- Application: Target Shooting
- Receiver Material: Steel
- Safety: Firing Pin
- Length of Pull: 11.50"
- Max Capacity: 1
- Receiver Finish: Blued
- Trigger: Single-Stage
- Weight: 3 lbs
- Stock Finish: Purple
- Capacity: 1 round
Specifications
| Caliber | 22 LR |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Fixed Front/Adj Rear |
| OAL | 30" |
| Weight | 3 lbs |
| Action | Bolt |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 3 lbs to 3.99 lbs |
| Capacity | 1rd |
| Safety | Firing Pin |
| Metal Finish | Blued |
| Trigger | Single Stage |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Stock Finish Group | Purple |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16.12" |
| Brand | Crickett |