Introducing the Crickett Youth Pink Rifle a stylish and dependable firearm for the young shooter in your life. With a bright pink synthetic stock and a compact design, this .22 LR rifle is perfect for introducing beginners to the sport. Its 16.12" stainless steel barrel and bolt action ensure precise shots, while the adjustable rear sight and fixed front sight aid in easy targeting.
- Manufacturer: Crickett
- Model: Youth
- Action: Bolt
- Caliber: .22 LR
- Overall Length: 30"
- Hand Orientation: Right
- Sights: Fixed Front / Adjustable Rear
- Size: Youth
- Barrel Finish: Stainless
- Application: Target Shooting
- Receiver Material: Steel
- Safety: Firing Pin
- Stock Description: Blue Laminate
- Barrel Length: 16.12"
- Length of Pull: 11.50"
- Capacity: 1
- Receiver Finish: Blued
- Trigger: Single-Stage
- Weight: 3 lbs
Specifications
| Caliber | 22 LR |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Fixed Front/Adj Rear |
| OAL | 30" |
| Weight | 3 lbs |
| Action | Bolt |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 3 lbs to 3.99 lbs |
| Capacity | 1rd |
| Safety | Firing Pin |
| Metal Finish | Stainless Steel |
| Trigger | Single Stage |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Stock Finish Group | Blue |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16.12" |
| Brand | Crickett |