Crickett rifles are the staple of the youth shooting experience. A manual cocking, single-shot, bolt action, it features a rebounding firing pin safety to prevent accidental discharge, 2.5-3 lb. trigger pull, 11.5" length of pull, and a 16.125" barrel. Crickett rifles have a fixed front sight, adjustable rear peep sight and are drilled and tapped to accept Crickett scope mounts. This model has an American Walnut stock with a blued barrel.
| Manufacturer | Keystone Sporting Arms |
| Pricing Unit | GN |
| Model | Youth |
| UPC | 611613022381 |
| SKU | KSA2238 |
| Width | 6.3000 |
| Length | 32.0000 |
| Height | 3.0000 |
| Weight | 4.0000 |
| Accessories | Includes Studs, Eye and Ear Protection, Scope Mount, and EZ Loader |
| Action | Bolt |
| Application | Target |
| Barrel Description | 16.125" |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Length | 16.12" |
| Barrel Length In Inches | 16.5000 |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Caliber | 22 LR |
| Capacity | 1Rd |
| Checkering | N |
| Dimension | 2.95 X 32.20 X 6.50 |
| Drilled & Tapped | Y |
| Finish | Blue |
| Finish/color | Blue |
| Grip Type | Walnut |
| Hand | Right |
| Length Of Pull | 11.50" |
| Max Capacity | 1 |
| Metal Finish | Blued |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Oal | 30" |
| Rate Of Twist | 1:16" |
| Receiver Finish | Blued |
| Receiver Material | Steel |
| Safety | Firing Pin |
| Series | Walnut |
| Sights | Fixed Front/Adjustable Rear |
| Similar Items | RIB22 |
| Size | Youth |
| Stock | Walnut Wood Stock |
| Stock Description | Walnut |
| Stock Finish | Walnut |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | Wood |
| Swivel Studs | Y |
| Trigger | Single-Stage |
| Type | Youth |
| Weight | 3 lbs |
| Weight Range | 3 lbs to 3.99 lbs |
Specifications
| Caliber | 22 LR |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Fixed Front/Adj Rear |
| OAL | 30" |
| Weight | 3 lbs |
| Action | Bolt |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 3 lbs to 3.99 lbs |
| Capacity | 1rd |
| Safety | Firing Pin |
| Metal Finish | Blued |
| Trigger | Single Stage |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Stock Finish Group | Brown |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16.12" |
| Brand | Crickett |