Introducing the Keystone Model 722 Compact Crickett, a meticulously crafted bolt action rifle ideal for youth shooters. This model, chambered in .22 LR, is complete with a 16.25" blued barrel and a 7-round maximum capacity. Designed with a walnut stock and adjustable rear sight, this compact and lightweight rifle is perfect for young, developing marksmen.
- Manufacturer: Keystone
- Model: 722 Compact Crickett
- Action: Bolt Action
- Caliber: .22 LR
- Barrel Length: 16.25"
- Capacity: 7
- Sights: Fixed Front, Adjustable Rear
- Weight: 4 lbs
- Safety: Firing Pin
- Finish: Blued
- Stock: Walnut
- Additional Info: Right Hand Operation, Length of Pull: 11.5"
Specifications
| Caliber | 22 LR |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Fixed Front/Adj Rear |
| Weight | 4 lbs |
| Action | Bolt |
| Stock Description | Walnut |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Capacity | 7+1 |
| Safety | Firing Pin |
| Metal Finish | Blued |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Stock Finish Group | Brown |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16.25" |
| Brand | Crickett |