The Crickett Precision Rifle is the perfect scaled down version of the popular PRS designs. This manual-cocking, single shot bolt action 22LR will definitely make shooting fun again, one shot at a time. The CPR rifle has a precision stock design features an adjustable LOP (10.375" - 11.125" - 11.875"), adjustable cheek piece, and integrated Crickettinny rails on buttstock and forend. The Crickett Precision Rifle comes standard with an Kryptec camo stock finish, 16.125" blued threaded bull barrel, Crickettinny rail, EZ Loader Feed ramp, and and Eye/Ear Protection. This Complete Package model also includes a muzzle brake, bipod, scope and sun shade.
- Caliber: 22 LR
- Model: CPR
- Series: Complete Package
- Stock Finish: Kryptek Camo
- Action: Bolt
- Barrel Length Range: 16" to 16.99"
- Sights: None, Scope
- Capacity: 1
- Muzzle: Muzzle Brake
- Hand: Right
- OAL: 44.25"
- Receiver Finish: Blued
- Receiver Material: Steel
- Stock Description: Fixed w / Adjustable Cheekpiece
- Stock Finish Group: Digital Camouflage
- Stock Material: Synthetic
- Weight: 4.70 lbs
- Barrel Description: Bull
- Barrel Finish: Blued
- Barrel Length: 16.13"
Specifications
| Caliber | 22 LR |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| OAL | 44.25" |
| Weight | 4.70 lbs |
| Action | Bolt |
| Stock Description | Adj Cheekrest |
| Barrel Description | Bull |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Twist | Muzzle Brake |
| Capacity | 1rd |
| Metal Finish | Blued |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16.12" |
| Brand | Crickett |