The Rock Island Armory Meriva 12 Gauge Pump Action Shotgun features a black anodized finish, smooth bore 18.5"" barrel, and 3"" chamber. The Meriva also sports a 5 tube capacity and an overall length of 40.15"".
- Black Anodized Finish
- Polymer Stock
- Pump Action
- Fixed Front Sight
Armscor Meriva Pump Shotgun, 12 Gauge, 3" Chamber, 18.5" Barrel, Parkerized Finish, Black, Rifled Sight, 5 Rounds CR-103
Specifications
| Model | MERIVA |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Armscor |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | CR-103 |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Sights | Rifled Sight |
| Action | Pump |
| Capacity | 5 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Stock | Polymer |
| Barrel Length | 18.5" |