The 450 Bushmaster rifles have been designed to significantly reduce felt recoil and are dedicated to hunting deer, bear, and boar. Bushmaster's lighter-weight rifle is an ideal choice for all hunters. Features: Equipped with a Bushmaster 5 Round Aluminum Magazine, Carbine Length Gas System, A2 Stock, Optics Ready
- Brand: Bushmaster
- Model: XM-15 E2S
- Category: Tactical Rifles
- Caliber: 450 Bushmaster
- Capacity: 5+1
- Stock Material: Synthetic
- Action: Semi-Auto
- OAL: 40"
- Hand: Right
- Sights: Optic Ready
- Barrel Finish: Black
- Muzzle: Snake Charmer Muzzle Brake
- Twist: 1:24"
- Gun Platform: AR-Style
- Magazine Type: AR-15
- Grips: Black Polymer
- Handguards: 14" M-LOK
- Safety: Manual Thumb
- Thread Pattern: 11 / 16"x24 tpi
- Stock Description: A2 Fixed
- Barrel Length: 20"
- Receiver Finish: Black
- Trigger: DM2S 2 Stage
- Weight: 7.06 lbs
- Stock Finish: Black
Specifications
| Caliber | 450 BUSHMASTER |
| Hand | Right |
| Sights | Optic Ready |
| OAL | 40" |
| Weight | 7.06 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Description | A2 Fixed |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Twist | 1:24" |
| Capacity | 5+1 |
| Safety | Manual Thumb |
| Trigger | DM2S 2 Stage |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Stock Finish Group | Black |
| Barrel Length | 20" |
| Brand | Bushmaster |