CALIFORNIA COMPLIANT
Bushmaster's QRC Pro (Quick Response Carbine) features an A4 flat top receiver made from 7075-T6 forged aluminum. It also has a barrel with A2 birdcage-style flash hider, KeyMod mid-length handguard, Bravo B5 6 position collapsible stock and B5 type 23 P-grip.
- Brand: Bushmaster
- Model: QRC Pro
- Caliber: 5.56x45mm NATO
- Stock Finish: Black
- Action: Semi-Auto
- Sights: None, Optic Ready
- Capacity: 10+1
- Muzzle: A2 Flash Hider
- Magazine Type: AR-15
- Grips: Black B5
- Hand: Right
- Handguards: Mid-Length MLOK
- OAL: 33"-36"
- Receiver Finish: Black
- Receiver Material: 7075-T6 Aluminum
- Stock Description: Bravo B5 6 Position Collapsible
- Stock Finish Group: Black
- Stock Material: Synthetic
- Thread Pattern: 1 / 2"-28 tpi
- Trigger: Mil-Spec
- Twist: 1:8"
- Weight: 6.30 lbs
- Barrel Finish: Black Nitride
- Barrel Length: 16"
- Addl. Info: CA Compliant
Specifications
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Hand | Right |
| Sights | Optic Ready |
| OAL | 33"- 36" |
| Weight | 6.30 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Description | Bravo B5 6 Position Collapsible |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Twist | 1:8" |
| Capacity | 10+1 |
| Trigger | Mil-Spec |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16" |
| Brand | Bushmaster |