Bushmaster's M4 Patrolman's features a forged A4 flat top receiver constructed of 7075-T6 aluminum. It also has an A2 birdcage-style flash hider, Mil-Spec trigger and M4 style handguard.
- Manufacturer: Bushmaster
- Model: M4 Patrolman
- Type: Rifle
- Action: Semi-auto
- Caliber: 223 Rem | 5.56 Nato
- Finish: Matte Black
- Finish Type: Black
- Stock: 6 Position Collapsible Stock
- Barrel: 16"
- Overall Length: 32.5 - 36"
- Rate-of-twist: 1-in-7"
- Capacity: 30 + 1
- # Of Magazines: 1
- Mag Description: 30 Round
- Sights: A2 Front/flip-up Rear
- Sight Type: Adjustable Sights
- Thread Pattern: 1/2x28
- Weight: 6.09 Lbs.
- Shipping Weight: 8.85 Lbs.
- Safety Features: 2 Position
- Receiver: Aluminum
- Addl Info: M4 Barrel Profile
- Addl Info: Carbine Length Gas System
Specifications
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Hand | Right |
| Sights | A2 Front/Flip Up Rear |
| OAL | 32.50"- 36" |
| Weight | 6.70 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Description | 6 Position Collapsible |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Twist | 1:9" |
| Capacity | 30+1 |
| Safety | Manual Thumb |
| Trigger | Mil-Spec |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16" |
| Brand | Bushmaster |