CALIFORNIA COMPLIANT
The Bushmaster M4 Patrolman delivers good accuracy and performance in a lightweight, durable, and reliable AR15 rifle platform. It comes chambered in 5.56 NATO with a 16 inch barrel. Features include a carry handle, an adjustable stock, and a 10 round magazine.
Bushmaster's M4 Patrolman's features a forged A4 flat top receiver constructed of 7075-T6 aluminum. It also has an A2 birdcage-style flash hider, Mil-Spec trigger and M4 style handguard with a detachable handle.
- Brand: Bushmaster
- Model: M4 Patrolman
- Category: Tactical Rifles
- Caliber: 5.56x45mm NATO
- ​Capacity: 10+1
- Stock Material: Synthetic
- Action: Semi-Auto
- OAL: 32.50"- 36"
- Hand: Right
- Sights: A2 Front, Carry Handle Rear
- Muzzle: A2 Flash Hider
- Twist: 1:9"
- Gun Platform: AR-Style
- Magazine Type: AR-15
- Grips: Black Polymer
- Handguards: M4
- Receiver Material: 7075-T6 Aluminum
- Thread Pattern: 1 / 2"-28 tpi
- Stock Description: 6 Position Collapsible
- Barrel Length: 16"
- Max Capacity: 30
- Receiver Finish: Black
- Trigger: Mil-Spec
- Weight: 6.70 lbs
- Stock Finish: Black
Specifications
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Hand | Right |
| Sights | A2 Front/Carry Handle Rear |
| OAL | 32.50"- 36" |
| Weight | 6.70 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Description | 6 Position Collapsible |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Twist | 1:9" |
| Capacity | 10+1 |
| Trigger | Mil-Spec |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16" |
| Brand | Bushmaster |