The M4 Patrolman's rifle series by Bushmaster Firearms is a reliable and durable choice for duty, sport and recreational shooting. This rifle series features a 16" barrel with Salt Bath Nitride finish; F-Marked A2 Front Sight; carbine-length gas system; 7075 Forged XM15-E2S Lower Receiver; 7075 Forged A4 Flat Top Upper Receiver; A2 Pistol Grip and detachable carry handle. Includes 30rd magazine.
- Brand: Bushmaster
- Category: Tactical Rifles
- Caliber: 5.56x45mm NATO
- Model: M4 Patrolman's
- Stock Finish Group: Black
- Capacity: 30+1
- Stock Material: Synthetic
- Action: Semi-Auto
- OAL: 32.50"- 36"
- Hand: Right
- Sights: A2 Front, Carry Handle Rear
- Muzzle: A2 Flash Hider
- Twist: 1:9"
- Gun Platform: AR-Style
- Magazine Type: AR-15
- Grips: Black Polymer
- Handguards: M4
- Receiver Material: 7075-T6 Aluminum
- Thread Pattern: 1 / 2"-28 tpi
- Stock Description: 6 Position Collapsible
- Barrel Length: 16"
- Max Capacity: 30
- Receiver Finish: Black
- Trigger: Mil-Spec
- Weight: 6.70 lbs
- Stock Finish: Black
Specifications
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Hand | Right |
| Sights | A2 Front |
| OAL | 32" - 35.50" |
| Weight | 6.70 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Description | 6 Position Collapsible |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Twist | 1:7" |
| Capacity | 30+1 |
| Trigger | Mil-Spec |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16" |
| Brand | Bushmaster |