The Bravo Zulu is designed and manufactured to exceed all expectations. Bravo Zulu meaning a job well done is introduced into the XM15-E2S family with a free float rail, Magpul products and the Snake Charmer Muzzle Brake. Features: Equipped with a Magpul Polymer 30 Round Mag, MID Length Gas System, Magpul SL Carbine Combat Competition 6 position stock, Magpul MOE Pistol Grip, Optics Ready
- Manufacturer: Bushmaster
- Model: Bravo Zulu
- Type: Rifle
- Action: Semi-auto
- Caliber: 223 Rem | 5.56 Nato
- Finish: Matte Black
- Finish Type: Black
- Stock: Collapsible / Folding Stock
- Stock/Grips: Magpul
- Barrel: 16"
- Overall Length: 33.5 - 36.5"
- Rate-of-twist: 1-in-8"
- Capacity: 30 + 1
- # Of Magazines: 1
- Mag Description: 30 Round
- Sights: No Sights
- Sight Type: None
- Thread Pattern: 1/2x28
- Special Feature: Threaded Barrel
- Weight: 6.21 Lbs.
- Shipping Weight: 8.85 Lbs.
- Safety Features: 2 Position
- Receiver: Aluminum
- Addl Info: DM2S 2-Stage Trigger
- Addl Info: Mid-length Gas System
- Addl Info: Nitride Bolt Carrier Group
Specifications
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Hand | Right |
| Sights | Optic Ready |
| OAL | 33.50"- 36.50" |
| Weight | 6.21 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Description | Adjustable Magpul SL Carbine |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Twist | 1:8" |
| Capacity | 30+1 |
| Safety | Manual Thumb |
| Trigger | DM2S 2 Stage |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Stock Finish Group | Black |
| Barrel Length | 16" |
| Brand | Bushmaster |