The Bushmaster BA50 Bolt Action Rifle is one of the worlds finest weapons for long-range shooting. The BA50 is a highly modular rifle and uses fire controls that are familiar to all AR platform users. New improvements to the bolt design bring effortless bolt operation, with improved extraction and cartridge feeding. The BA50 includes a Magpul PRS Gen3 Adjustable Stock, a 29 free-floating barrel topped with a picatinny rail and a Bushmaster BA50 3-Port Brake. Includes GG&G LCB-3 heavy duty tactical bipod case, Bushmaster BA50 fitted hard case and aluminum magazine.
| Manufacturer | Bushmaster |
| Pricing Unit | GN |
| Model | BA50 |
| UPC | 604206206039 |
| SKU | BA500105005BLKF |
| Width | 17.0000 |
| Length | 52.0000 |
| Height | 6.0000 |
| Weight | 52.7200 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Finish | Phosphate Chrome Lined |
| Barrel Length | 29" |
| Barrel Length In Inches | 29.0000 |
| Barrel Length Range | 29" to 29.99" |
| Barrel Material | 4150 Chrome Moly Steel |
| Caliber | .50 BMG |
| Caliber | .50 BMG (.50 Browning Machine Gun / 12.7x99mm NATO) |
| Capacity | 10+1 |
| Checkering | N |
| Detachable Magazine | Y |
| Dimension | 7.85 X 18.15 X 54.45 |
| Finish | Black Cerakote |
| Grips | Black Ergo |
| Handguard Finish | Black |
| Handguards | 14" Free Float Billet |
| Hinged Floorplate | N |
| Includes | Fitted Hard Case |
| Magazine | 1 10 Round |
| Metal Color | BLACK |
| Metal Finish | COLORED |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Muzzle | 3-Port Brake |
| Oal | 56.75" |
| Overall Length In Inches | 56.7500 |
| Rate Of Twist | 1:14" |
| Receiver Description | Aircraft Grade Aluminum |
| Receiver Finish | Black Cerakote |
| Receiver Material | Aircraft Grade Aluminum |
| Recoil Pad | Y |
| Series | Long Range Hero |
| Sights | Picatinny Rail |
| Similar Items | RIT50 |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Description | Magpul PRS Gen3 Adjustable |
| Stock Finish | Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Swivel Studs | Y |
| Thread Pattern | 1"-14 TPI |
| Trigger | BFI Target |
| Twist | 1:15" |
| Type Action | BOLT |
| Weight | 29.50 oz |
| Weight In Pounds | 7.06 |
| Weight Range | 29 lbs + |
Specifications
| Brand | Bushmaster |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | .50 BMG |
| Barrel Length | 29" |
| Capacity | 10+1 |
| Trigger | Mil-Spec |
| OAL | 56.75" |
| Weight | 29.8 lbs |
| Stock Description | Adjustable Magpul PRS Gen3 |
| Muzzle | 3-Port Brake |
| Receiver Material | Aircraft Grade Aluminum |
| Sights | Picatinny Rail |
| Twist | 1:14" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 29 lbs + |
| Stock Finish Group | Black |