The BA30 brings power to the ingenuity and reliability of the all-new Bushmaster Firearms bolt action rifle. Crafted to redefine the straight pull-back action making this the quickest bolt action rifle on the market. Modular with interchangeable barrels for a variety of caliber conversion, and a prepense design with LR- 308 style handguard, and magazine with the option for customization.
| Model: | BA30 |
| Max Capacity: | 10 |
| Stock Type: | Chassis |
| Sights: | Optic Ready |
| Action: | Bolt |
| Caliber: | 6.5 Creedmoor |
| Handguards: | 14" M-LOK |
| Twist: | 1:8" |
| Stock Material: | Aluminum |
| Safety: | Thumb |
| Muzzle: | Snake Charmer Muzzle Brake |
| Stock Description: | Folding |
| Grips: | AR Style |
| Barrel Length: | 18" |
| Trigger: | DM2S 2 Stage |
| Hand: | Ambidextrous |
| Barrel Description: | Threaded |
| Receiver Finish: | Black Hard Coat Anodized |
| Stock Finish Group: | Black |
| Barrel Length Range: | 18" to 18.99" |
| Magazine Type: | LR-308 |
| Stock Finish: | Black |
| Barrel Material: | Chrome Moly Vanadium |
| Barrel Finish: | Black |
| Capacity: | 10+1 |
Specifications
| Model | BA30 |
| Caliber | 6.5 CREEDMOOR |
| Brand | Bushmaster |
| Hand | Ambidextrous |
| Sights | Optic Ready |
| Action | Bolt |
| Stock Description | Folding Stock |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Twist | 1:8" |
| Capacity | 10+1 |
| Safety | Thumb |
| Trigger | DMS Stage 2 |
| Muzzle | Snake Charmer Muzzle Brake |
| Handguards | 14" M-LOK |
| Barrel Length | 18" |