At Heritage Manufacturing, they connect the rich culture of American shooting to modern-day precision and quality of manufacturing, preserving a legacy for generations to come.
- Side-by-Side 18" Barrels
- 12 Gauge, 3" Chamber
- Dual Trigger
Heritage Badlander, Side-By-Side Shotgun, 12 Gauge, 3" Chamber, 18" Barrels, Black Oxide Finish, Black, Bead Front Sight, Wood Stock, Double Trigger, 2 Rounds BL1218BK
Specifications
| Model | Badlander |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Heritage Mfg |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | BL1218BK |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Bead |
| Action | Side-By-Side |
| Capacity | 2 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Stock | Wood |
| Finish | Black Oxide |
| Barrel Length | 18" |