The M1A(TM) Socom 16 starts with a specially-engineered 16 inch barrel that is mated to the gas system with a proprietary muzzle brake. Shoot the M1A(TM) SOCOM 16 and you'll be double-checking the stamping on the barrel, because you'll have a hard time believing that you're shooting a .308.
- Adjustable Sights
- Composite Stock
- Parkerized Carbon Steel Barrel
Springfield M1A SOCOM, Semi-automatic, 308 Win, 16.25" Barrel, Black Finish, Synthetic Stock, Adjustable Sights, 10Rd AA9626
Specifications
| Model | M1A |
| Caliber | 308 Winchester |
| Brand | Springfield |
| Accessories | Muzzle Brake |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | AA9626 |
| Subcategory | Surplus/Replica Rifles |
| Sights | Adjustable Sights |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 10 Rounds |
| Stock | Synthetic |
| TYPE | M1A |
| Barrel Length | 16.25" |