Sometimes you need something a little different. A full sized battle rifle can be a tight squeeze in your truck or in the heavy brush. The Springfield Armory(R) M1A-A1(TM) Scout Squad(TM) combines the legendary power and reliability of the M1A(TM) with the quick handling and fast sight acquisition of a scout style rifle.
- Forward Optic Mount
- Scout Squad Muzzle Brake
- Two-Stage Trigger
- 18" Barrel
Springfield M1A Scout Squad, Semi-automatic, 308 Win, 18" Barrel, Blue Finish, Walnut Stock, Adjustable Sights, 10Rd AA9122
Specifications
| Model | M1A |
| Caliber | 308 Winchester |
| Brand | Springfield |
| Accessories | Muzzle Brake |
| Color | Blue |
| Manufacturer Part # | AA9122 |
| Subcategory | Surplus/Replica Rifles |
| Sights | Adjustable Sights |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 10 Rounds |
| Stock | Walnut |
| TYPE | M1A |
| Finish | Blued |
| Barrel Length | 18" |