Sometimes you need something a little different. A full sized battle rifle can be a tight squeeze in your truck or in the heavy brush. The Springfield Armory M1A-A1(TM) Scout Squad(TM) combines the legendary power and reliability of the M1A(TM) with the quick handling and fast sight acquisition of a scout style rifle.
- Forward Optic Mount
- Scout Squad Muzzle Brake
- Two-Stage Trigger
- 18" Barrel
Springfield M1A Scout Squad, Semi-automatic Rifle, 308 Winchester, 18" Barrel, Parkarized Finish, Black, Composite Stock, Green and Tan Sponge Camo, Adjustable Sights, 10 Rounds, 1 Magazine AA9117
Specifications
| Model | M1A |
| Caliber | 308 Winchester |
| Brand | Springfield |
| Accessories | Muzzle Brake |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | AA9117 |
| Subcategory | Surplus/Replica Rifles |
| Sights | Adjustable Sights |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 10 Rounds |
| Stock | Synthetic |
| TYPE | M1A |
| Finish | Parkerized |
| Barrel Length | 18" |