The Charles Daly 601 Sport Shotgun is a semi-automatic shotgun that features a synthetic stock and forend. Model 601 shotguns benefit from interchangeable choke tubes using Beretta/Benelli Mobil choke threads letting the shooter have multiple pattern options.
- Single-Selective Trigger
- Includes Beretta/Benelli Mobil Choke Threads, MC-3
- Aluminum Receiver and Steel Barrel
- Includes Chokes, Tube Wrench and Case, and Recoil Pad Spacer
Charles Daly 601 Sport, Semi-automatic, 12 Gauge, 3" Chamber, 28" Barrel, Matte Finish, Black, Synthetic Stock with Checkered Pattern, Fiber Optic Front Sight, 6 Rounds, Includes (3) Choke Tubes- IC, M, F 930.402
Specifications
| Model | 601 |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Charles Daly |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | 930.402 |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Sights | Fiber Optic |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 6 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Finish | Matte |
| Barrel Length | 28" |