The Honcho Tactical is a compact, pump-action, non-NFA firearm for defense. It features a bird's head grip and 14 in. barrel, with an overall length of 27"". 5+1 capacity.
- Type of Gun: Firearm
- Caliber: 12GA-3
- Action: Pump-Action
- Barrel Length: 14" (356 mm)
- Capacity: 5+1 Rounds
- Feed In: Magazine Tube
- Grips: Bird's Head
- Forend: Synthetic
- Front Sight: Fixed Blade
- Safety: Manual
- Length: 27
- Material: Aluminum Receiver, Steel Barrel
- Finish: Black
- Extraction: Auto Ejection
- Notes: Made In USA + Receiver Drilled & Tapped
Charles Daly Honcho, Pump Action Shotgun, 12 Gauge, 3" Chamber, 14" Blued Finish, Black, Front Fixed Blade Sight, 5 Rounds, 27" Overall Length 930.317
Specifications
| Model | HONCHO |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Charles Daly |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | 930.317 |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Sights | Bead |
| Action | Pump |
| Capacity | 5 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Finish | Blued |
| Description | 27" Overall Length |
| Barrel Length | 14" |