The Charles Daly 601 Shotgun is a semi-automatic shotgun that features a checkered synthetic stock and forend. Model 601 shotguns benefit from interchangeable choke tubes using Beretta/Benelli Mobi choke threads letting the shooter have multiple pattern options.
- Beretta/Benelli Mobil Choke Thread
- Mossy Oak Bottomland Synthetic Stock
- Fiber Optic Front Sight
- Flat Dark Earth Cerakote Receiver and Barrel
Charles Daly 601, Semi-automatic, 20 Gauge, 3" Chamber, 22" Barrel, Cerakote Finish, Flat Dark Earth, Mossy Oak Bottomland Synthetic Stock and Forend, Fixed Fiber Optic Front Sight, 4 Rounds, Includes (3) Chokes - IC, M, F 930.272
Specifications
| Model | 601 |
| Caliber | 20 Gauge 3" |
| Brand | Charles Daly |
| Color | Mossy Oak Bottomland |
| Manufacturer Part # | 930.272 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Fiber Optic |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 4 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Chokes | Improved Cylinder/Modified/Full Chokes |
| Barrel Length | 22" |