The Charles Daly 601 Shotgun is a semi-automatic shotgun that features a checkered wood stock and forend. Model 601 shotguns benefit from interchangeable choke tubes using Beretta/Benelli Mobil choke threads letting the shooter have multiple pattern options. This model features a synthetic stock with True Timber Prairie camo finish, and an FDE Cerakote finish on the receiver and barrel.
- Type of Gun: Shotgun
- Caliber: 12GA-3
- Action: Semi-Auto
- Barrel Length: 28 (711 mm)
- Chokes: Beretta/Benelli Mobil Choke Thread MC-3 (IC,M,F)
- Capacity: 4+1 Rounds
- Feed In: Magazine Tube
- Bolt: Gas Operated, Rotary Bolt
- Stock: Checkered Synthetic - TrueTimber Prairie
- Forend: Checkered Synthetic - TrueTimber Prairie
- Front Sight: Fixed Fiber Optic
- Safety: Manual
- Material: Aluminum Receiver, Steel Barrel
- Finish: Flat Dark Earth Cerakote Receiver & Barrel
- Extraction: Auto Ejection
- Notes: Receiver Grooved For Scope Mount
Charles Daly 601 Field, Semi-automatic, 12 Gauge, 3" Chamber, 28" Vent Rib Barrel, Steel, Flat Dark Earth Cerakote, Synthetic True Timber Prairie Camo Stock, Fiber Optic Front Sight, 4 Rounds, Includes 3 Choke Tubes (Beretta/Benelli)- F,M,IC 930.204PT
Specifications
| Model | 601 |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Charles Daly |
| Color | TrueTimber Prairie |
| Manufacturer Part # | 930.204PT |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Fiber Optic Front Sight |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 4 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Stock | Synthetic |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Finish | Cerakote |
| Barrel Length | 28" |